יבכל פעם שמדברים על קוסמטיקה רפואית עולה המונח חומרים פעילים, אשר יוצר לפעמים קצת בלבול ומהווה מקור לחוסר הבנה אצל לקוחות שלא לגמרי מבינות את ההבדל בין קוסמטיקה רפואית, או פרא-רפואית, לבין קוסמטיקה רגילה.

קוסמטיקאית מקצועית המספקת שירותי קוסמטיקה רפואית, ובו ננסה לשפוך מעט אור על המונח קוסמטיקה רפואית, וכמו כן על צמד המילים “חומרים פעילים”, הלקוח מעולם זה.
 
ההגדרת המסורתית של הקוסמטיקה אומרת כי תפקידם של תכשירים קוסמטיים הוא להעניק לחות לעור על ידי לחלוח השכבה החיצונית (האפידרמיס). על פי הגדרה זו, כל חדירה עמוקה יותר של חומרים לשכבות העור, שמה אותם בקטגוריה של תרופות, ולכן גם כאלה שעלולות לשאת תופעות לוואי וזקוקות למרשם רופא או לפחות לפיקוח של אחד כזה. וזה עוד לפני שדיברנו על תהליך הרישוי והרישום של תכשיר קוסמטי כזה.
 
הולדתה של הקוסמטיקה הרפואית, שיש המכנים אותה קוסמטיקה פרא רפואית, היא למעשה תוצר של גילוי השפעותיה מרחיקות הלכת של החומצה הגליקולית על העור. גילוי זה חולל מהפכה בתפיסת הקוסמטיקה ובהרכבתם של תכשירים קוסמטיים.
 
המהפכה הזו החלה בתחילת שנות ה-80, ומאז היא רק הולכת ומתפשטת. ככל שגדלה המודעות להשפעתה על העור, קוסמטיקה רפואית הולכת ותופסת תפקיד משמעותי יותר באבחון, טיפול ומניעה של נזקי עור כמו כתמים, פיגמנטציה ואקנה, ואפילו של תהליכים טבעיים כמו הזדקנותו, המתבטאת בקמטים וצניחה.
 
ההבדל אולי העיקרי ביותר בין קוסמטיקה רפואית לקוסמטיקה רגילה, הוא הצד הקליני שלה. קוסמטיקה רפואית הפכה ברת קיימא תודות למחקרים קליניים שהוכיחו את השפעתם של החומרים הפעילים בתכשירים הקוסמטיים, ואשר אפשרו ריכוזים גבוהים יותר מהם, בהתאם לצורך הטיפולי. מה שפעם טופל על ידי אחיות מוסמכות, הפך להיות תפקידן של קוסמטיקאיות, שקיבלו הכשרה ארוכה, מעמיקה ויסודית הרבה יותר מאלה שלמעשה טיפלו בעור באופן שטחי.
 
קוסמטיקה רפואית מושפעת, בין השאר, מחקר הזקנה, ביו-טכנולוגיה, ננו-טכנולוגיה ותחומים קליניים וכימיים האחראיים לפיתוחים של תכשירים בשחרור מושהה (המשפיעים על מצב העור לאורך זמן ולא “זבנג וגמרנו”). המשמעות היא, למעשה, שבעולם שבו אנשים מצפים לתוצאות, גם קוסמטיקה רפואית נדרשת לתת מענה ארוך טווח ולא רק כזה המספק פינוק ורגיעה. הידע הנדרש מהקוסמטיקאית הרפואית הוא ידע קליני, עם בקיאות במחקרים, עם הבנה מעמיקה של פעילות העור והשפעת כל מערכות הגוף עליו. קוסמטיקאית שלא עושה את הסינתזה בין כל התחומים – פיזיולוגי, קליני ואבחוני – לא תהיה מסוגלת לספק מענה אמיתי, טיפולי, לעור שמצבו דורש יותר מאשר פינוק ועיסוי יופי.
 
תודה לאה אונטינברג אחות קוסמטולוגית מוסמכת.
סגירת תפריט
דילוג לתוכן